Tak, tak znów wspomnę o popularnej sieci dyskontów z biedronką w logo. Bo to kolejna płyta kupiona właśnie tam. Kolejny znakomity krążek, który po prostu nie przystoi kupować za niecałe dwie dyszki. Bo jest tak dobry, bo zawarta na nim muzyka powinna kosztować o wiele, wiele więcej. Swoją drogą, przygodę z płytami CD kończy właśnie Media Markt (stan na marzec 2022). Trochę posmutniałem czytając niedawno tą informację, bo dawno temu to właśnie tam zdobywaliśmy do kolekcji lwią część wydawanych w ostatnich latach nowości. Szkoda… ale w jakimś sensie to znak czasów.

Ale do sedna, do sedna. “Superunknown” jest jedną z tych płyt do których dojrzewałem. Zawsze słuchało mi się jej dobrze, ale dopiero po czasie stała się zdecydowanie jedną z moich ulubionych. Może to przez fakt, że mam ogólnie dużą słabość do grunge’u (choć akurat ten konkretny krążek to już mocno schyłkowy okres tego nurtu), lecz chyba przede wszystkim dlatego, że po prostu zawarte są na niej same bardzo udane brzmienia… i to ile tych brzmień. Na czwartej płycie wydanej przez Soundgarden znajdziemy aż 15 utworów i w żadnym wypadku taka ilość muzyki nas nie znudzi. Chris Cornell i spółka serwują ją nam po prostu w bardzo różnorodnym wydaniu. Miejscami jest ledzeppelinowo, miejscami psychodelicznie, gdzieniegdzie wjedzie znowu ciężki riff, a w przedostatnim na płycie “Half” to już czysty Bliski Wschód. Przekleństwo obfitości? Zdecydowanie nie. Choć są oczywiście kawałki, które lubię mniej lub bardziej. Do tej pierwszej grupy zaliczłybym “Like Suicide”, nie podchodzi mi też za bardzo “Mailman”, aleee… przymykam na to oko. Słucham “My Wave” czy “4th of July” i znów przypominam sobie dlaczego tak bardzo tą płytę lubię. W dodatku ten wokal Chrisa Cornella. No bezapelacyjnie jedna z najlepszych barw głosu w historii rocka.

I być może “Badmotorfinger” jest krążkiem lepszym, jest przede wszystkim krążkiem mniej mainstreamowym, ale ja wybieram ten. Więc kończę recenzję i wybieram się zrobić to co zwykle. Odpalić moje ulubione trio – “Ten”, “Dirt”, “Superunknown”.

© 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone