Mało jest zespołów, które tak bardzo zdefiniowały na nowo dany gatunek muzyczny jak Oasis. Mało jest też zespołów, których wpływ byłby obecny potem na tak wielu albumach i w muzyce tak wielu grup. Tymczasem Panom z Manchesteru się to udało. Na stałe zapisali się w historii jako jeden z najważniejszych bandów lat 90., a już na pewno jako najważniejszy w tym okresie dla Brytyjczyków. Stali się nowymi Beatlesami i kiedy Amerykanie mieli swój grunge, na Wyspach mogli szczycić się britpopem, mogli pokazywać wszystkim – my też mamy swój towar eksportowy, patrzcie i podziwiajcie Oasis. Bracia Gallagher idealnie wstrzelili się w moment, proponując świat brzmienia retro. Stworzyli kilkanaście prostych, czasami spokojniejszych, czasami bardziej rockowych kompozycji i zaskoczyło. Brytyjczycy kiedy patrzyli na Oasis widzieli Beatlesów, a na przykład takie “Wonderwall” idealnie trafiało w ich gusta. Nic więc dziwnego, że dosłownie szturmowali występy zespołu. Swego czasu w dwóch zaplanowanych na sierpień 1996 roku koncertach, chęć udziału wyraziło 4,4% mieszakńców Wysp. Olbrzymia liczba, która pokazuje że nie było wówczas większej gwiazdy.

Trochę więc szkoda, że tak potoczyła się historia Noela i Liama. Rodzeństwo co prawda zawsze miało pewną manię wielkości i lubiło buńczucznie opowiadać, że są najlepsi na świecie, ale naprawdę nie brakowało im talentu. Oasis nigdy nie zeszło poniżej pewnego poziomu. Panowie woleli jednak wybrać drogę ciągłych, dziwnych kłótni i przepychanek, a cała legenda się zmarnowała. Nikt nie odbierze im jednak takiej płyty jak “(What’s The Story) Morning Glory?”. Płyty, która wyznaczyła trendy i jakby nie patrzeć zrobiła to w dość przewrotny sposób. Początkowo krytykowana za wtórność, sama przez wielu była potem “powtarzana”. W pewnym sensie stała się drogowskazem, a to już bardzo dużo. Ciężko o większe docenienie.

Ostateczne rozwiązanie zespołu nastąpiło w 2009 roku w napiętej atmosferze skandali. Chyba dobrze, że tak się stało. Pod koniec było w Oasis już bardzo mało tego co najważniejsze – muzyki.

© 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone