Płyta legenda. Utwory legenda. Poziom trudności utworów legenda. No i szczyt umiejętności panów z Mety na tej płycie również legenda. Tak w sumie skrótowo opisałbym ten krążek. Okej, czarny album odniósł znacznie większy komercyjny sukces i nie ma praktycznie nikogo, kto nie znałby utworów z tej płyty, jednak to “Master of Puppets” jest dla mnie zdecydowanym numerem jeden w twórczości Ulricha i spółki.

Wspominałem kiedyś o moim osobistym rankingu najlepszych okładek. Potem trochę o nim zapomniałem, bo przewinęły się przez te 12 dotychczasowych postów inne płyty, które być może umieściłbym wyżej niż “Master Of Puppets”, ale no też nie bez powodu o tym teraz wspominam. Okładka tego albumu znajduje się w tym rankingu bardzo wysoko. Motyw z krzyżami na linach, zwisającymi niczym kukiełki, jak i reszta oprawy graficznej bardzo do mnie przemawia i jest nad wyraz wyjątkowa.

Że krązek jest fantastyczny muzycznie to już sobie założyliśmy. Czy jest też fantastyczne tekstowo? Jak najbardziej. Kawał świetnych, niekiedy przygnebiających i szczerych tekstów, z moim faworytem na czele czyli “Welcome Home (Sanitarium)”. Gdzieś na Youtube ktoś świetnie dobrał do tego kawałka fragmenty “Lotu nad Kukułczym Gniazdem” z Nicholsonem.

Omówiliśmy teksty, omówiliśmy okładkę. Czas najwyższy przejść do rozwinięcia założenie, że również muzycznie jest tutaj znakomicie. Łagodny początek “Battery” niech nas nie zwiedzie. Już chwilę później dostajemy potężny kawałek metalu i thrashu, który zostaje już z nami do końca. Płynnie przechodzimy do tytułowego “Master Of Puppets”. Najlepszy utwór metalowy w historii? Bardzo możliwe – progresywny, z fantastycznymi riffami. Genialny jest także, wspomniany już “Welcome Home (Sanitarium)”. Rozpoczyna się balladowo, żeby potem zarzucić piorunujące tempo i wgnieść w fotel. Jest też “Disposable Heroes”, znów łączący świetny tekst z zawrotnym łojeniem w gitary. No i “Orion”, utwór instrumentalny, ale też symbol. Zagrany na pogrzebie Cliffa Burtona – kolejny gorzki akcent tej płyty.

No i to na tyle. Dość.

© 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone