Spójrzmy sobie w oczy i powiedzmy szczerze – jeśli ktoś nie jest fanem, tego co Iron Maiden proponuje na swoich płytach mniej więcej od momentu wydania “Brave New World”, to nie spodoba mu się również to co zespół prezentuje na tym krążku. Znów jest tutaj bardzo dużo progresywnych form, znów zespół proponuje długie i rozbudowane formy. Podobnie jak w przypadku poprzedniego wydawnictwa, całość ze względu na swoją obszerność umieszczona została na dwóch krążkach i podobniej jak na poprzedniej płycie okładkę znów zdobi Eddie umieszczony na jednolitym, czarnym tle. Znów jako wojownik, tym razem jednak jako samuraj. Sam projekt okładki jest świetny. Maskotka grupy w stroju japońskiego wojownika została dopracowana co do najmniejszego szczegółu i jest to jeden z najlepszych “imidżów” Eddiego.

Co do samej muzyki – bo to przecież najważniejsze. Rytm otwierającego płytę “Senjutsu” wyznaczają potężne bębny, co na początku budzi ciekawość, ale sam utwór (szczególnie w kontekście tego co później dzieje się na płycie) jednak nuży i w ostateczności trochę przeciąga. Kolejne na płycie “Stratego” to krótka kompozycja (hehe, niecałe 5 minut), która brzmi jak “Powerslave” i jest całkiem udana. Z czasem podobała mi się coraz bardziej. Zdecydowanie lepszy jest singlowy “The Writing On The Wall”. Fantastyczny i bez wątpienia jeden z najciekawszych i niemaidenowych na płycie. “Lost In a Lost World” to natomiast, dotychczas mój faworyt. Akustyczna gitara i syntezatory? Biorę to! Pierwszy krążek zamyka “Days of Future Past”. Taki typowy dla zespołu rocker, trzyma poziom. Do grona ulubieńców dorzucę jeszcze balladowe, dość mroczne “Darkest Hour” i “Death of The Celts”. Ta druga to kompozycja Harrisa, ponad 10 minut muzyki, oczywiste góry i doły. Całość buduje jednak znakomity klimat i mnie kupuje. Tak samo jak “The Parchment”, trochę mniej niż “Hell on Earth”, który z całej płyty lubię najmniej (tak, wiem, to mocno niepopularna opinia).

Podoba mi się ta płyta. Jest lepsza niż poprzedniczka. To taki półśrodek pomiędzy starym Iron Maiden i progresywnym Iron Maiden.

© 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone